Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bir ilke imza atılacak! Türkiye’nin uzay misyonu yaklaşıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin uzay çalışmalarında önemli bir adım daha atacağını duyurdu. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın, 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece 01.11’de ülkenin insanlı ilk uzay misyonu için yola çıkacağını belirterek, bu olayın Türkiye’nin uzay çalışmalarında bir dönüm noktası olacağını ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı


Uzay Yolculuğu İçin Geri Sayım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu öncesinde yaptığı açıklamada, Gezeravcı’nın uzay yolculuğuna hazır olduğunu ve 14 günlük karantina sürecinin başladığını belirtti. Bakan Kacır, bu misyonun hem bilimsel alanda önemli katkılar sağlayacağını hem de Türkiye’nin uzay çalışmalarında bir dönemi başlatacağını dile getirdi.

Türkiye’nin Uzay Vizyonu

Bakan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılında paylaştığı Milli Uzay Programı’nı hatırlatarak, bu programın hedeflerinden birinin de insanlı uzay misyonunu gerçekleştirmek olduğunu ifade etti. Bu misyonun Türkiye’nin uzay çalışmalarında yeni bir dönemi başlatacağını vurgulayan Kacır, bu adımın Türkiye’nin gelecek nesiller için de büyük bir ilham kaynağı olacağını belirtti.