Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BEDAŞ, “BeSTAR Programı” ile sektöre yeni nesil mühendisler kazandırıyor

BEDAŞ, “BeSTAR Programı” ile sektöre yeni nesil mühendisler kazandırıyor

BEDAŞ, "BeSTAR Programı" ile


Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ), “BeSTAR Programı” ile yeni nesil mühendislerin yetişmesine katkı sunmayı hedefliyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, üniversitelerin elektrik ve endüstri mühendisliği bölümlerinde eğitim gören öğrencilere yönelik çalışmalarını Şubat 2023 itibarıyla “BeSTAR Yeni Nesil Mühendis Gelişim Programı” altında toplayan BEDAŞ, gençlerden yoğun ilgi görüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BEDAŞ İnsan Kaynakları Direktörü Murat Koçer, kariyer portalları üzerinden açılan ilanlara son 2 yılda 3 bine yakın öğrencinin başvurduğunu belirterek, “Kariyer portallarının yanı sıra okullara astığımız afişlerle, mezun BeSTAR’larımızın arkadaşlarına tavsiye ve referanslarıyla da başvurular aldık. Halen de almaya devam ediyoruz. BeSTAR Programı, geleceğin insan kaynakları alt yapısını oluşturma konusunda bizim için stratejik bir adım. Bugün projeye dahil olan stajyerimiz yarın kurumu anlayan, sadece kendi süreçlerini değil ilgili diğer süreçleri de kavramış bir mühendise dönüşüyor.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin program kapsamında şirkette geçireceği 6 aylık süre boyunca hem iş ortamına uyum sağladığını hem de öğrenme sürecini etkili şeklide deneyimlediğini aktaran Koçer, “Programı başarıyla tamamlayan mühendislerimiz tanıdıkları bir iş ortamı içerisinde, zaten öğrenmiş oldukları iş süreçlerinde iş başı yapabiliyorlar. Önceki dönem BeSTAR’larımız, sistem işletme, kayıp kaçak, müşteri operasyonları, yatırım direktörlükleri ve bölge kıdemli müdürlüklerimiz bünyesinde ölçü sistemleri, bakım, Ar-Ge, röle ve sekonder, şebeke planlama, saha kontrol ve veri analiz mühendisliği gibi birbirinden farklı pozisyonlarda kariyer yolculuklarını sürdürüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Koçer, proje tasarlanırken yarının iş stratejilerinin oluşturulmasının yanı sıra, bu vizyona uygun donanımlarda gelecek nesil yöneticilerin yetiştirilmesi fikrinin de etkili olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“BeSTAR Programı alışılagelmiş bir program değil, birçok evreden geçiyor. Her yıl, üniversitelerin elektrik ve endüstri mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören 4. sınıf öğrencilerinin başvurularına açtığımız projemiz bu yıl da oldukça büyük bir ilgi gördü. 1000’in üzerinde başvuru arasından yapılan ön eleme sonrası, oldukça keyifli bir seçme yerleştirme süreci başladı. Yaklaşık 25 kişilik bir teknik çalışan kadromuz bize bu süreçte destek verdi. Gerçekleşen bir dizi mülakat sonrası, öğrencilerimiz grup olarak münazara çalışmalarına katıldılar. Ortaya koydukları fikirler, münazaralarda gösterdikleri performanslar bizleri çok etkiledi, doğrusu seçmelerde bu yüzden çok zorlandık. Bu süreç sonunda her yıl olduğu gibi yine 30 mühendis adayımızla projeye başlamış olduk. Proje süresince, mülakatlarda edindiğimiz bilgiler ve öğrencilerimizin ilgi alanlarına göre, şirket içerisinde olabilecekleri en uygun yerleri, ilgili bölüm yöneticileri ile birlikte belirlemekteyiz. Öğrencilerimiz bundan sonraki 6 ay boyunca haftanın üç günü bu bölümlerde, mühendislerimiz ve yöneticilerimiz rehberliğinde verilen görev ve sorumlulukları yerine getirecekler, teknik bilgiler edinecekler. Dönem içerisinde akademi birimimiz tarafından sağlanacak olan bir dizi eğitim de kendilerini bekliyor.”

Bu yıl projeye bir yenilik getirerek “Buddy Sistemi”ni kurduklarını ifade eden Koçer, öğrencilerin şirketle ilgili konularda danışabilecekleri rehberler atayarak adaptasyon süreçlerine katkıda bulunmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.