Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Basın mensuplarına yeşil pasaport talebi! Kanun teklifi verildi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), basın mensuplarının yeşil pasaport alabilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kanun teklifi sundu. Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan teklifin gerekçesinde, medya diplomasisinin güçlendirilmesinin, doğru bilgiyi yayma konusundaki önemi vurgulandı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP),


Medya Diplomasisi ve Basın Mensuplarının Rolü

Teklifin gerekçesinde, uluslararası alanda Türkiye’ye karşı yapılan yanlış bilgilendirme, çarpıtma ve kara propaganda faaliyetlerine karşı doğru bilgiyi yaymanın önemine işaret edildi. Bu çerçevede, vatansever ve 15 yıl mesleki deneyime sahip basın mensupları için yeşil pasaport talebinde bulunuldu.

Yeşil Pasaport İçin Öngörülen Değişiklikler

Yasa teklifi kapsamında, terör suçlarına bulaşmayan, 15 yıl mesleki kıdemi olan ve basın kartına sahip basın mensuplarına yeşil pasaport verilmesi öngörülüyor. Bu pasaportun alınması için gerekli şartlar, Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının iş birliğiyle oluşturulacak yönetmelikle belirlenecek.

MHP’nin sunduğu yasa teklifiyle, basın mensuplarının yurt dışında görev yaparken daha etkin bir şekilde çalışabilmeleri ve uluslararası alanda Türkiye’nin hak ve menfaatlerini koruma konusundaki rolüne katkıda bulunmaları amaçlanıyor.