Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakanlık açıkladı! Alışveriş poşeti fiyatında gelişme

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2019’da başlattığı uygulamayla 25 kuruştan satılan plastik poşetlerin fiyatında yeni yılda bir değişikliğe gidilmeyeceği açıklandı. Her poşet için devlete ödenecek geri kazanım katılım payı ise 60 kuruş olarak belirlendi.

Çevre, Şehircilik ve İklim


Çevre Kanunu Yeniden Düzenlendi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında yayımladığı tebliğ, geri kazanım katılım payları üzerinde değişiklikler getirdi. Yeni düzenlemelerle plastik poşetlerin fiyatında bir artış olmayacak, ancak geri kazanım katılım payı tutarı 60 kuruş olarak belirlendi.

Çevrenin Korunması ve Geri Dönüşüm Hedefi

Yapılan düzenlemelerin temel amacı çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik ilkesine uygun olarak geri dönüşümü teşvik etmek. Sıfır atık prensibinin benimsendiği düzenleme, plastik poşetlerin kullanımının azaltılmasını, geri dönüşümün ve döngüsel ekonominin yaygınlaştırılmasını hedefliyor.

Plastik Poşetlerde Ücret Sabit

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından plastik poşetlerin geri kazanım katılım payı tutarı belirlendi. Yeniden değerleme oranına göre plastik poşetler için belirlenen ücret 25 kuruş olarak sabit kaldı. Ancak satıcılar her poşet için devlete 60 kuruş geri kazanım katılım payı ödeyecek. Bu durum tüketiciye yansıtılmayacak ve vatandaşlar alışverişlerinde 25 kuruş ödemeye devam edecekler.