Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Yılmaz Tunç, Şanlıurfa dahil 11 ille ilgili yeni kararı duyurdu!

TBMM Genel Kurulu, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremin etkilediği, aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu 11 ilde yargısal süreçlerin hızlandırılması için yeni bir kanun teklifini kabul etti.

TBMM Genel Kurulu, 6


6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerden etkilenen Şanlıurfa dahil olmak üzere toplam 11 ilde, yargısal süreçlerin hızlandırılması amacıyla önemli düzenlemeler içeren kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulunda kabul edildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bu önemli gelişmeyi kamuoyuyla paylaşarak, deprem sonrası imar çalışmalarının hızlandırılması ve yargısal süreçlerin iyileştirilmesi konusunda atılan bu adımın önemini vurguladı.

Bakan Tunç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “6 Şubat 2023 depremleriyle ilgili hak sahipliğine ilişkin işlemler hariç olmak üzere hasar tespit raporlarına dayalı olarak tesis edilen idari işlemlere karşı açılan iptal davalarında yeni bir usul uygulanacaktır. Dava dilekçelerinin 15 gün olan ilk inceleme süresi 10 güne indirilmektedir. İdarelerce 30 gün içinde verilmesi gereken savunma dilekçesi 15 gün içinde verilecek, savunma dilekçesinin verilmesi veya bu sürenin geçmesi ile dosya tekemmül etmiş sayılacak ve karar aşamasına geçilebilecektir. Yürütmenin durdurulmasına ilişkin verilen kararlara itiraz edilemeyecektir. Keşif ve bilirkişi incelemesi, dosyanın tekemmülünden sonra yapılabileceği gibi ilk incelemeyi müteakiben de yapılabilecek, keşif ve bilirkişi süreçleri hızlandırılacaktır. Duruşma yapılması, tarafların istemi ve mahkemenin kararına bağlı olacak. Bu davalar tekemmülünden ve diğer işlemlerinin tamamlanmasından itibaren en geç 15 gün içinde karara bağlanacak. Bu davaların İstinaf aşamasında da benzer şekilde etkin ve hızlı bir şekilde karar verilebilmesi sağlanacaktır.” dedi.