Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Koca’dan afet tatbikatına ilişkin paylaşım

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale’de gerçekleştirilen uluslararası MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı hakkında bilgilendirme yaptı. Bakan Koca, tatbikatın 7,4 büyüklüğünde bir deprem senaryosu üzerine kurulduğunu ve arama kurtarma, medikal kurtarma, sağlık hizmetleri ve insani yardım faaliyetlerinin bu bağlamda test edildiğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,


Bakan Koca, sosyal medya platformları üzerinden yaptığı paylaşımda, AB Sivil Koruma Mekanizması dahilinde AFAD Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen tatbikatın 4 gün boyunca devam ettiğini belirtti. Tatbikatta özellikle uluslararası tıbbi saha uygulamalarının ön plana çıktığını vurgulayan Koca, AB üye ve katılımcı ülkelerin sağlık afetleri ve acil durumlarına hazırlıklı olma kapasitelerini güçlendirmeyi amaçlayan bu tatbikata Türkiye’nin çeşitli ekipler ve donanımlarla katıldığını aktardı.

Tatbikatın senaryosunun, Çanakkale’de 17 Eylül 2023 tarihinde gece saat 00.34’te 7,4 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği varsayımı üzerine kurulduğunu belirten Bakan Koca, bu senaryo çerçevesinde arama kurtarma, medikal kurtarma, sağlık hizmetleri ve insani yardım faaliyetlerinin provasının yapıldığını açıkladı. Bakanlık olarak tatbikata büyük bir uzmanlık ve kaynak yelpazesi sunduklarını dile getiren Koca, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), UMKE ATAK, UMKE EMT Tip2 ve UMKE EMT Tip1 Seyyar Hastaneler, Acil Müdahale Üniteleri, 112 hava ve kara ambulansları, deniz ambulansı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mobil Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı, Mobil Ulusal Halk Sağlığı Laboratuvarı ve Mobil Halk Sağlığı Ekibi gibi ekiplerin ve araçların tatbikata katıldığını belirtti. Bakan Koca, Türkiye’nin uluslararası iş birliği ve afet acil durum yönetiminde önemli bir aktör olduğunu da vurguladı.