Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen Azerbaycan’da

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili, TBMM APA Komisyon Başkanı Abdülkadir Emin Önen, Azerbaycan Meclis Başkanı Gafarova’yı ziyaret ederek Şanlıurfa’nın değerlerini tanıttı.

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili,


Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili, TBMM APA Komisyon Başkanı Abdülkadir Emin Önen, Azerbaycan ziyaretinde önemli adımlar attı. Önen, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahiba Gafarova ile gerçekleştirdiği görüşmede, bölgenin önemli değerlerini tanıttı.

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de toplanan Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Sosyal ve Kültürel İşler Daimi Komitesi Toplantısı öncesi, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sayın Sahiba Gafarova, Türk heyetini kabul etti. Toplantı vesilesiyle gerçekleşen bu özel buluşmada, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen, Gafarova’ya çeşitli hediyeler takdim etti.

Hediyeler arasında Türkiye’nin çeşitli sembollerini temsil eden özel hediyelerin yanı sıra Şanlıurfa’nın gurur kaynağı olan “Göbeklitepe” figürü ve dünyaca ünlü ” Urfa fıstığı” da yer aldı.

Önen, bu özel ziyaret sırasında Şanlıurfa Fıstığı’nın önemine vurgu yaparak, “Urfa fıstığı, Türkiye’nin önemli tarımsal ihraç ürünleri arasında yer alıyor. 2021 yılında 132 milyon dolar ihracat yapan Urfa fıstığının, 2022 yılında 200 milyon doların üzerinde ihracata ulaşması hedefleniyor. Türkiye’nin fıstık ihracatının yüzde 68’i tek başına Şanlıurfa’dan karşılanıyor. Şanlıurfa, dünya fıstık üretiminin yüzde 12’sini, Türkiye fıstık üretiminin ise yüzde 91’ini gerçekleştiriyor.” şeklinde konuştu.

Abdülkadir Emin Önen, ayrıca Şanlıurfa’nın kültürel zenginliklerini de tanıtmak için çaba gösterdiklerini belirterek, Göbeklitepe’nin yanı sıra protein değeri yüksek Urfa fıstığının da uluslararası arenada tanıtılması ve markalaştırılması için destek vereceklerini kaydetti. Şanlıurfa’yı uluslararası platformlarda başarıyla temsil ederek, kentin ekonomik ve kültürel gelişimine katkı sunmanın öncelikli hedefleri arasında olduğunu vurguladı.

Bu anlamlı ziyaret, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşlik ve işbirliği ilişkilerini güçlendirmeye yönelik atılmış önemli bir adım olarak dikkat çekti.