Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Adnan Menderes kimdir? İşte Adnan Menderes’in hayatı

Ali Adnan Ertekin Menderes, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir siyasi figür olarak kabul edilmektedir. 1950 – 1960 yılları arasında Demokrat Pa…

Ali Adnan Ertekin Menderes,


Ali Adnan Ertekin Menderes, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir siyasi figür olarak kabul edilmektedir. 1950 – 1960 yılları arasında Demokrat Parti’nin lideri olarak Türkiye’nin başbakanlığını üstlenen Menderes, 27 Mayıs 1960 tarihindeki askeri darbenin ardından idam edildi. İşte Adnan Menderes’in hayatına dair detaylar…

ADNAN MENDERES KİMDİR?

Ali Adnan Ertekin Menderes, 1899 yılında Aydın’da doğdu. Zengin bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimine İzmir İttihat ve Terakki Mektebi’nde başlayan Menderes, eğitimini İzmir Amerikan Koleji’nde tamamladı. Daha sonra Ankara Hukuk Fakültesi’ne girdi ve 1935 yılında mezun oldu.

SİYASİ KARİYERİ

Menderes’in siyasi kariyeri, 1930 yılında Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın bir kolunu organize etmesiyle başladı. Ancak bu parti kısa bir süre sonra kendini feshetti. Ardından Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldı ve 1931 seçimlerinde Aydın milletvekili olarak seçildi. Parti içindeki muhalefet nedeniyle 1945 yılında CHP’den ihraç edildi.

Menderes, 1945 yılında Celâl Bayar, Fuad Köprülü ve Refik Koraltan ile birlikte Demokrat Parti’yi kurdu. 1950 seçimlerinde Demokrat Parti zafer kazandı ve Menderes, Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanlığına atandı. Bu görevini 1960 yılına kadar sürdürdü.

Başbakanlığı döneminde Türkiye ekonomisi yıllık %7.8 büyüme kaydetti ve Türkiye’nin gayri safi milli hasılası dünya toplamının binde 6.43’ünden binde 7.52’sine yükseldi. Ancak 6-7 Eylül olayları olarak adlandırılan azınlıklara yönelik saldırılar Menderes’in siyasi kariyerini olumsuz etkiledi.

27 MAYIS 1960 DARBESİ VE SONRASI

27 Mayıs 1960’ta gerçekleşen askeri darbenin ardından Menderes, tutuklandı ve Yassı Ada’da yargılanmak üzere gönderildi. Yargılama sonucunda Menderes ve bazı diğer siyasetçiler idam cezasına çarptırıldı. Ancak Cemal Gürsel başkanlığındaki Milli Birlik Komitesi, sadece Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idam cezasını infaz etti. Diğerleri ömür boyu hapis cezasına çevrildi veya serbest bırakıldı.

ADNAN MENDERES’İN İDAMI

Ali Adnan Ertekin Menderes, 17 Eylül 1961 tarihinde İmralı Adası’nda idam edildi. 29 yıl sonra, 17 Eylül 1990’da naaşları İmralı’dan alınarak İstanbul’da bulunan Adnan Menderes Bulvarı’ndaki Anıt Mezar’a nakledildi.

Adnan Menderes’in hayatı, Türkiye’nin siyasi tarihine önemli bir iz bırakmıştır. Menderes’in idamı, Türkiye’de hala tartışılan bir konu olarak gündemde kalmaktadır.