Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

24 yıldır uzayda! İşte Uluslararası Uzay İstasyonu’nun merak edilenleri

Uluslararası Uzay İstasyonu, farklı ülkelerden astronotları bir araya getirerek evrende gerçekleştirilen deneylere ev sahipliği yaparken, 24 yıldır bilinmezlere ışık tutuyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu, farklı


Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), insanlık için büyük bir başarı olan uzay araştırmalarında önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Farklı ülkelerin iş birliğiyle inşa edilen ve uzun yıllardır faaliyet gösteren bu uzay istasyonu, küçük bir Dünya gibi farklı astronotları bir araya getirerek evrende birçok sıra dışı deneye ev sahipliği yapıyor.

UUİ’nin Oluşumu ve İnşası

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun inşası, 1984’te ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından onaylandı ve 1993’te Rusya’nın da katılımıyla başladı. Karmaşık robotik sistemler ve uzay giysili insanlar tarafından uzayda bir araya getirilen istasyon, Lego seti gibi her parçası ayrı inşa edilerek tamamlandı.

Uluslararası İş Birliği

Sadece bir ülkenin değil, Avrupa, ABD, Rusya, Kanada ve Japonya’nın ortak bir programı olan UUİ, dünya genelindeki uzay ajanslarının katkılarıyla oluşturuldu. Ana kontrol merkezleri ABD ve Rusya’da bulunurken, Kanada, Japonya ve Avrupa’da da yardımcı kontrol merkezleri bulunmaktadır.

UUİ’nin Özellikleri ve İçeriği

UUİ, 6 uyku bölmesi, 2 banyosu, bir spor salonu ve 360 derece görünüm sağlayan yuvarlak penceresiyle 6 odalı evden daha büyük bir alanı kaplamaktadır. İstasyon, modüller arasında yer alan yaşam alanları ve laboratuvarlarla birlikte çeşitli uzay araştırmalarına hizmet vermektedir.

UUİ’nin Hızı ve Uzay Araştırmaları

UUİ, saniyede yaklaşık 8 kilometre hızla Dünya etrafında dönerek her 90 dakikada bir tam bir tur atar. Bu durum, UUİ’nin 24 saat içinde Dünya etrafında 16 kez döndüğü ve gün batımı ile gün doğumu yaşadığı anlamına gelir. Astronotlar ve kozmonotlar, düzenli uzay yürüyüşleri yaparak istasyonun inşası, geliştirilmesi ve bakımı için çalışmaktadırlar.

Teknoloji ve İletişim Sistemleri

UUİ, 50’den fazla bilgisayar tarafından kontrol edilen bir dizi teknolojik sistemle donatılmıştır. ABD bölümünde bulunan 44 bilgisayar, 400 bin sinyal aktaran 100 veri ağı üzerinden iletişim kurmaktadır. Ayrıca, istasyondaki 8 güneş paneli, enerji ihtiyacını karşılamak için güç sağlamaktadır.

Uzay Araçlarıyla Kenetlenme Sistemi

Uzay araçları, UUİ’ye özel olarak tasarlanan 2 farklı kenetleme limanı kullanarak istasyona kenetlenir. Astronotlar, uzay araçlarını istasyona bağlamak için düzenli olarak uzay yürüyüşleri gerçekleştirirler. UUİ’ye aynı anda kenetlenebilen uzay araçlarının sayısı 8’dir ve Dünya’dan sadece 4 saatte istasyona ulaşabilirler.

Kaynak: AA – Anadolu Ajansı