Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2024 Bedelli askerlik ücreti belli oldu

Türkiye’de yeni yıla girilmesiyle birlikte, 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon rakamları ve hemen ardından memur maaşlarının belirlenmesi, milyonlarca memur için merak konusu oldu.

Türkiye'de yeni yıla girilmesiyle


Ülke gündemine damga vuracak  olan Ocak ayı, enflasyon rakamlarının açıklanması ve ardından memur maaşlarının belirlenmesi ile birlikte,  2024 bedelli askerlik ücreti konusunda büyük bir merak uyandırdı.

Geçmişte memur maaş katsayısına bağlanan bedelli askerlik ücreti, beklenen yüzde 50’lik zam oranıyla 183.526 TL’ye ulaşabilir. Ancak, yüzde 30 zam durumunda bu tutar 159.056 TL’ye, yüzde 40 zam ile 171.291 TL’ye çıkabilir.

Ocak-Haziran döneminde 104 bin 84 TL olan bedelli askerlik ücreti, Temmuz ve Aralık döneminde 122 bin 351 TL olarak belirlenmişti. Bu tutar, memur maaşlarındaki katsayı değişiklikleriyle birlikte belirlenmekte ve bu yılın Temmuz-Aralık döneminde güncellenecek.

Memur maaşlarında beklenen yüzde 50’lik zam, bedelli askerlik ücretini ciddi şekilde etkileyecek gibi görünüyor. Ancak net bir bilgi alabilmek  için memur maaşlarının belli olmasını beklemek gerekiyor. Bedelli askerlik ücretinin kesinleşmesi için ise bir genelge yayımlanması bekleniyor.

Beklentilere göre, memur maaşlarında yaşanacak yüzde 30, yüzde 40 veya yüzde 50’lik artışlar, bedelli askerlik ücretinin belirlenmesinde kritik rol oynayacak. Bu kapsamda, vatandaşlar, yeni yılda beklenen maaş artışlarına bağlı olarak bedelli askerlik ücretini öğrenme heyecanını yaşıyor.

Bundan sonraki süreçte, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur maaşları belirlenecek ve bir genelge ile bedelli askerlik ücreti resmi olarak duyurulacak. Beklentilerin üzerinde bir zam gelmesi durumunda, bedelli askerlik ücreti bu yılın en çok konuşulan ekonomik konularından biri olmaya devam edecek.